Cuma, Mayıs 04, 2012 | By: vyucel yucel

4 Mayıs Haftası Gösterime Girecek Filmler

04.05.2012 Haftası Vizyona Girecek Filmler

Bu hafta 6 yeni film Türkiye sinemalarında gösterime giriyor. Mayısın ilk haftasında gösterime girecek olan bu filmlerden birisi Türkiye'nin alışık olmadığı bir türde bir belgesel. Genelde Türk yapımı belgeseller hayvanlar alemini anlatırken ilk defa (en azından benim hatırladığım ilk) ekolojik denge ve şehir kirliliğini konu alan ilk belgesel olacak "Ekümenopolis : Ucu Olmayan Şehir".

Çocuklar ve animasyon sevenler içinde "Sevimli Balık Pupi" bu hafta beyaz perdede olacak. Yine bir animasyon olan "Pariste Çılgın Macera" 3D seçeneğiyle sinemalarda.

Hollywood'un çizgi roman uyarlamalarından olan, girişini geçtiğimiz yıllardan "Captain America: The First Avenger", "Hulk", "Thor" ve "Iron Man" gibi filmlerle yapılan serinin devamı gibi olan "The Avengers" yani Türkçe adıyla "Yenilmezler" bu hafta gösterime girecek... Demir Adam, Kaptan Amerika, Hulk, Thor, Black Widow ve Şahin Göz'ün yer aldığı süper bir macera filmi olduğunu tahmin ediyorum. 220 Milyon $'lık bütçeyle çekilen film açılış haftasında sadece ABD dışında 178 Milyon $ hasılat elde etti. Neden bilmiyorum ama Yenilmezler filmi bir çok ülkede geçtiğimiz haftalarda gösterime girse de Türkiye ve ABD'de gösterime bugün girecek.

Türk yapımı iki filmde bu hafta gösterime girecek. Bunlardan ilki "Vücut" filmi olurken, ikincisi "Ateşin Düştüğü Yer". İki filminde oyuncu kadrosu çok güçlü olmasada yaptığım araştırmalarda iki filmde son derece güzel filmler olduğunu öğrendim. Genel anlamda izleyicilerin beğenisini kazanan bu iki film bu hafta Türk sineması sevenler için gösterimde olacak. 
 The AVENGERS
2012
Yenilmezler
Yenilmezler, Marvel’in en çok iz bırakan kahramanlarını bünyesinde topluyor: Demir Adam, Hulk, Thor, Kaptan Amerika, Hawkeye ve Black Widow. Beklenmedik bir düşman su yüzüne çıkıp dünyanın güvenliğini tehdit etmeye başlıyor. S.H.I.E.L.D. adıyla bilinen uluslararası barışı koruma teşkilâtının yöneticisi olan Nick Fury, dünyayı böylesi bir felâketten kurtarmak için bir takıma ihtiyacı olduğunu anlıyor. Takıma adam seçmek için dünyanın dört bir yanını gezmeye başlıyor. Bir Marvel filmi olan Yenilmezler’de hiç beklenmedik bir düşmanın küresel güvenliği tehdit etmeye başlaması üzerine bir araya gelen bir süper kahraman ekibi, Dünya’yı felâketin eşiğinden kurtarmaya çalışıyor. Başrollerini Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner ve Tom Hiddleston’un paylaştığı bu ekibe Stelan Skarsgard’la Samuel L. Jackson eşklik ediyor. Joss Whedon’un Zak Penn ile birlikte yazdığı hikayeden senaryolşatırdığı ve yönettiği Yenilmezler, ilki 1963 yılında basılan ve o günden beri Marvel’in en sevilen çizgi roman serilerinden biri olan “The Avengers”tan uyarlandı. Aksiyon ve olağanüstü özel efektlerle dolu, muhteşem bir filme hazır olun.

FRAGMANVÜCUT
2012
Mustafa Nuri’nin yönettiği ve Hatice Aslan, Hakan Kurtaş, Cengiz Bozkurt ile Şeyla Halis’nin oynadığı Vücut, 04 Mayıs 2012′de Tiglon Film dağıtımıyla Ran Productions tarafından vizyona çıkarılıyor.
Leyla, 40’lı yaşlarının sonunda, yaşamını Almanya’da porno film çevirerek geçirmiş bir kadındır. Sektöre girmesine sebep olan sevgilisi Yılmaz’la geri dönmüşlerdir.
Yılmaz son kez oynaması için Leyla’yı ikna eder ve Leyla’yla İzzet’in yolları bu filmin setinde kesişir.
Leyla, İzzet’in sevgisine inanmıştır, birlikte önlerine açılan kapıdan geçip yeni hayatlarına doğru ilerlerler.

FRAGMAN
ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER
2012
“Ateşin Düştüğü Yer” bir yol hikâyesidir. Beklenmeyen bir şekilde rahatsızlanan 16 yaşındaki kız çocuğu Ayşe acilen ameliyata alınır. Aile bu ameliyatı gerçekleştirmek için büyük bir dayanışma sergiler. Ameliyat sırasında kızın üç buçuk aylık hamile olduğu anlaşılır. “Yaşatmak” için büyük mücadele vermiş olan aile bu defa “öldürmek” için mücadeleye girişir. Öldürme işini üstlenen baba Osman ve kızı Ayşe birlikte yolculuğa çıkarlar. Osman yol boyunca kızını zehirlemek için çaba gösterirken kız öldürüleceğini bilmemektedir. Baba ve kızın bu yolculuğu ikisi için de birbirlerini yeniden tanıma yeniden sevme ve pişmanlık duygusu üzerine devam eder.

FRAGMAN
A MONSTER in PARIS
2012
Pariste Çılgın Macera
3D
1900'lü yılların bası, Paris... Bir bahçede yasayan canavar, çok güzel ve genç bir sarkıcı kıza asık olur. Icat düskünü kargo elemanı Raoul ile sinema asıgı arkadası Emile ve zıpır maymunberaber bir deney yapmaya koyulurlar. Her yana yayılan iksirlerin etkisiyle yanlıslıkla bir pireyi dev haline getirirler. 2 metre boyuna gelen bu sevimli dev pire kendini Paris’in sokaklarında korunmasız bulur. Güzel sarkıcı Lucille’in de yardımıyla yeni arkadaşlarını kötü kalpli sef Maynott’tan korumaya çalısırlar çünkü Maynott dev pireyi yakalayaıp söhret olma pesindedir. Bu arada Lucille, sevimli dev pirenin aynı zamanda çok iyi gitar çaldıgını kesfeder.

FRAGMAN
SEAFOOD
2012
Sevimli Balık Pupi
Korkunç Beyaz Başlı Köpek Balığı Julius tarafından şakacı bir şekilde kovalanan sevimli Bambu Köpek Balığı Pup kendini her zamankinden daha fazla denizden uzak hisseder. Mercan kayalıklarının orada Bamboo Köpek Balığı yumurtaları bulmasıyla heyecanlanır. Fakat yalnız değildir: İki dalgıç yumurtaları toplamaya gelmiştir. Tüm çabalarına rağmen, Pup yumurtaları kaçak avcılardan koruyamamıştır.   Julius, dostunu keyiflendirmeye çalışmaktadır. Pup’ı altın paralarla dolu bir batık gemi olan evine götürür. Evinde onun için çalışan üç palamut ona taze balık olarak menüde: Kılıç balığını, Turna balığını, uskumruyu ve vatozu sunmaktadır. Ama Pup aç değildir ve Julius dostunu neşelendirememektedir.   Pup, Julius ve yemekleri su altındaki yaşamları farkına bile varılmadan siyah zehirli endüstriyel çöp atıklarıyla gaspedilmektedir. Bunlar yavaşça mercan kayalıklarını geçerek yakınlardaki bir fabrikadan gelen atıklardır.   Dostane ahtapot Octo, Pup için üzülür ve onu aygıtlarının ve icatlarının bulunduğu batık gemiye götürür.   Pup yumurtaları çalıp barakasına götüren adamlardan birisini tanır. Ama yanlızca kaplumbağa karada yürüyebilmektedir, oda bunun gibi bir görev için oldukça yaşlıdır.   Sting, Mertle’ın Pup’tan sakladığı sırrı öğrenir. O da kaplumbağa gibi karada nefes alabilmektedir. Mertle, Octo’nun son icadını incelerken, Pup tek başına kurtarma görevine başlamıştır. Mertle, Sting’i karanlıkta yüzerken gördüğünde Vatoz’un (Sting’in) birşeyler çevirdiğini anlamıştır. Julius’un diş göstermesiyle tek tek dökülür ve Pup’ı nasıl bir tehlikeye soktuğunu anlatır.   Pup iskeleye gelmiştir ve ilk nefesini almıştır. Kaçak avcılar oradan ayrıldıktan sonra paytak paytak yürür ve kulübeye girer. İçerde görür ki burası bir deniz ürünleri restoranıdır ve köpek balığı yüzgeçleri duvarda asılı durmaktadır ve su tankının içindeki yumurtalarda kırılmayı beklemektedir ki müşterilerine tazecik sunulabilsin. Adamlar aniden döndüklerinde ise O da su tanklarından birinin içine atlar.   Octo nihayet icadını bitirir, içindeki balıkların nefes alabileceği şekilde su dolu iki ayaklı yürüyen kapsüldür bu. Neredeyse astronot kıyafetiyle uzay aracı arasındaki bu aygıt Julius’u ve üç hizmetkâr palamutu içinde barındırır.   Julius karaya vardığında, Pup tek başına yumurtadan çıkmış olan balıkları kurtarmaya çalışırken dört tavuğu ve yengeci karşısında bulur.

FRAGMANEKÜMENOPOLİS: UCU OLMAYAN ŞEHİR
2012
Ekolojik eşikler aşılmış, ekonomik eşikler aşılmış, nüfus eşikleri aşılmış, sosyal uyum bozulmuş. İşte neoliberal kentleşmenin fotoğrafı: “Ekümenopolis”. Bu ilk uzun metrajlı belgeseliyle İstanbul’a bütüncül bir yaklaşımla bakmayı amaçlayan ve değişim kadar onun dinamiklerini de sorgulayan İmre Azem, bizi yıkılmış gecekondu mahallelerinden gökdelenlerin tepelerine, Marmaray’ın derinliklerinden üçüncü köprünün güzergâhına, gayrimenkul yatırımcılarından kentsel muhalefete, bu uçsuz bucaksız kentte bu sayede belki de yaşadığınız İstanbul’u yeniden keşfedeceğinizuzun bir yolculuğa çıkartıyor.

FRAGMAN
İYİ SEYİRLER...

0 yorum:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara